QO‘NG‘IROQ

Bu xabarni sizdan oldin o'qiganlar bor.
Yangi maqolalarni olish uchun obuna bo'ling.
Elektron pochta
Ism
Familiya
Qo'ng'iroqni qanday o'qishni xohlaysiz?
Spam yo'q
  1. MADOU "Bolalar bog'chasi" 104-sonli kombinatsiyalangan turdagi"
  2. Mavzu: "Ovozli bolalarga tashrif"
  3. (OPD bilan og'rigan bolalarning katta nutq terapiyasi guruhida ovozli talaffuz bo'yicha yakuniy dars.)
  4. Belyaeva N.A.
  5. O'qituvchi nutq terapevti
  6. Saransk, 2014 yil
  7. Dars maqsadlari:

1. Tuzatish:

  • berilgan tovushlarni to'g'ri talaffuz qilish ko'nikmalarini mustahkamlash;
  • fonematik ongni rivojlantirish.

2. Rivojlantiruvchi:

  • fonemik tahlil va sintez qobiliyatlarini rivojlantirish;
  • tovushlarni farqlash qobiliyatini mustahkamlash: unlilar, qattiq undoshlar, yumshoq undoshlar, jarangli, jarangsiz;
  • eshitish diqqatini rivojlantirish;
  • murakkab so'zlarni shakllantirishni mashq qilish;
  • xotirani, e'tiborni, fikrlashni rivojlantirish, so'z boyligini faollashtirish.

3. Tarbiyaviy:

  • sinfda faol ishlash istagini tarbiyalash;
  • bir-biriga mehribon munosabatni tarbiyalash.

Uskunalar: tovushning so'zdagi o'rnini aniqlash uchun kartalar, sarlavhada -l- tovushi yozilgan rasmlar, magnit doska, Ovoz kartalari, ovozli soat, ovozni tahlil qilish uchun kartalar.

Darsning borishi:

1. Tashkiliy moment.

Bir doira ichida turib, qo'shningizni mehr bilan chaqiring, qo'llaringizni oldinga cho'zing va "quyosh nurlari" kabi ularni aylananing markaziga ulang. O'zingizni quyosh nuri kabi his qilishga harakat qilib, jim turing.

2. Dars mavzusi haqida xabar bering.

Bugun men sizga ertak aytib beraman. Bitta sehrli shaharda Ovozlar yashaydi. Ulardan ba'zilarini osongina kuylash mumkin. Ularning isimlari nima? (Tovushlar). Boshqa tovushlar talaffuz qilinganda to'siqqa duch keladi. Bu qanday tovushlar? (undosh tovushlar).

3. So‘zdagi tovush o‘rnini topish.

Zvukovichkilar bu ajoyib shaharda yashaydilar. Ular bitta o'yin o'ynashni juda yaxshi ko'radilar va biz o'ynaymiz. Men sizga rasmlarni ko'rsataman va ularda tasvirlangan narsalarni nomlayman. Siz -l- tovushi qaerda joylashganligini eshitishingiz kerak (so'zning boshida, so'zning o'rtasida yoki so'z oxirida) va karta bilan signal berishingiz kerak.

So'zlar: kamon, o'rindiq, ot, bolg'a, stol, bulochka, belkurak, lochin, ilxor, bulbul, oy, tokcha, velosiped, chiroq.

4. Tovushlarning farqlanishi: unlilar, qattiq va yumshoq undoshlar.

Sound City-dan kelgan Sound Odamlar baxtsizlikka duch kelishdi. Ular o'rmonda shunchalik uzoq yurishdiki, adashib, uylariga yo'l topa olmadilar. Keling, ularga uylarini topishga yordam beraylik. (Bolalar qaysi tovushni aytishlarini tanlaydilar va "manzil"larini nomlashadi. Masalan:

A - unli

B - undosh, qattiq, jarangli.

5. Ovozli soat.

Qarang, Zvukovichkining uylarida qanday qiziqarli soatlar bor. Keling, ular qanday ishlashini tekshiramiz.

Soatda nomi unli tovushdan, qattiq undosh tovushdan va hokazolardan boshlangan rasmni ko'rsating.

(Soatda rasmlar bor: ananas, kapalak, qo'ziqorin, barg, piyoz, tovuq, salyangoz, non)

6. So‘zlarning tovushli tahlili.

Ertaklar shahrining tovushlari sayohat qilishni yaxshi ko'radi. Ularda hatto ajoyib vagonlari bo'lgan poezd ham bor. Bugun so'zlardan tovushlar sayohatga chiqadi: mushuk, g'oz, buqa, ot. Har bir tovush chipta sotib olishi kerak - qizil, ko'k yoki yashil.

7. Eshitish diqqatini rivojlantirish.

Ovozli bolalar sizning qanchalik diqqatli ekanligingizni ko'rishni xohlashadi.

O'yin "Bu haqiqatmi yoki yo'qmi?"

Hozir iliq bahor
Bu yerda uzum pishib yetdi.
O‘tloqda shoxli ot
Yozda u qorga sakrab tushadi.
Kech kuzgi ayiq
Daryoda o'tirishni yaxshi ko'radi.
Va qishda shoxlar orasida,
“Ga-ga-ha”, deb kuyladi bulbul.
Tezroq javob bering -
Bu haqiqatmi yoki yo'qmi?

8. Topishmoqlar.

Ko'zlaringizni yuming va siz va men ertak o'rmonida ekanligimizni tasavvur qiling. (“Qushlarning ovozi” yozuvi yoqilgan). Qanday tovushlarni eshitdingiz?

Qushlar bizning tozalikka uchib ketishdi, taxmin qiling, qaysi biri?

Kichkina o'rmon qo'shiqchisi bahorda eng yaxshi qo'shiq aytadi. (bulbul)

Bu qush hech qachon jo'jalari uchun uya qurmaydi. (kuku)

Biz qushxonada yashaymiz va jarangdor qo'shiqlar kuylaymiz. (Starling)

Tomning tagida loy bo'laklaridan uy quraman. Jo'jalar uchun men pastki qismida tukli to'shak qo'ydim. (martin)

O'zingiz taxmin qiling, kim tez qadamlar bilan yo'llar bo'ylab yurib, uzun dumini silkitadi. (quyruq)

Qora, chaqqon, qichqiradi: "Krack!" Qurtlar dushman! (qalqon)

(Bu qushlar tasvirlangan rasmlar doskaga biriktirilgan)

9. So‘z yasalishi.

Bulbulning jarangli ovozi bor - tiniq ovozli, qo'rg'onning qora qanotli - qora qanotli, qaldirg'ochning ko'kragi oq - oq ko'krakli, dumining yupqa dumi - ingichka dumli, yulduzcha sariq rangga ega. tumshug'i - sariq tumshug'li, kukuning baland ovozi bor - baland ovozli.

Biz ertak o'rmoniga tashrif buyurdik va o'rmon tovushlarini tingladik. Tovushlar bilan nima qilishimiz mumkin? (Biz tovushlarni eshitamiz va talaffuz qilamiz) Va biz harflarni ko'ramiz, yozamiz va o'qiymiz.

10. Harflarni loyihalash.

Qarang! Bular yovuz gnomning hiylalari! U tovushlarni harflarga aylantirdi, lekin ularning har biridan bitta elementni olib tashladi. Harflarga yordam bering, etishmayotgan elementlarni yozing. (Bolalar etishmayotgan elementlarni to'ldiradilar)

11. Darsning xulosasi, bolalar faoliyatini baholash.


TOVVUZ TALAFUZINI TUZATISH BO'YICHA QO'SHIMCHA GURUHNING NUTQIY DARSI

O'qituvchi-logoped O. N. Ponomareva

Darsning asosiy maqsadi:"L" tovushining to'g'ri talaffuzini mustahkamlash o'yin usullari orqali hal qilinadi, bunda vizual modellashtirish ayniqsa muhimdir. So'zning ovozli tahlilini o'rganish qiziqarli vizual materiallardan foydalanishga yordam beradi.

Vazifalar:

    Tuzatish va tarbiyaviy: - so'zlarda, jumlalarda, bog'langan matnda "L" tovushining to'g'ri talaffuzini mustahkamlash; - bolalarga antonimlarni tanlashga o'rgatish.

    Tuzatish va rivojlantiruvchi: - nozik vosita mahoratini va artikulyar vosita ko'nikmalarini rivojlantirish; - ovozli tahlil qilish ko'nikmalarini rivojlantirish; - “chunki” bog‘lovchisi bilan murakkab jumlalar tuzish mahoratini mustahkamlash; - modellar asosida ijodiy hikoya yozish mahoratini mustahkamlash.

    Tuzatish va tarbiyaviy: - ertak qahramonlariga yordam berish orqali mehribonlik va sezgirlikni tarbiyalash; - bolalarning xatti-harakatlaridagi qiyinchiliklarni tartibga solish, ularni o'yin qoidalariga rioya qilishga o'rgatish.

Belgilar va jihozlar:

Ertak malikasi (kattalar), - ob'ekt rasmlari, - barmoq o'ynash uchun fonogramma, jismoniy tarbiya darslari, - molbert, - flomaster, - derazali qal'alarning siluet tasvirlari, - ertak tuzish uchun mos yozuvlar maketlari.

Darsning borishi:

Nutq terapevti: “Bugun biz “L” tovushini so‘z, gap va matnda to‘g‘ri talaffuz qilishni o‘rganamiz. Keling, bir oz gimnastika qilaylik, til yaxshi ishlashi uchun barmoqlarimizni cho'zamiz."

"Besh o'rdak" barmoq o'yini ( saundtrekka)

Qo'llardan biri "ona o'rdak" dir. Barmoqlar chimchilab o'ralgan. Ikkinchi qo'l - o'rdak. "O'rdak" tomon to'lqinga o'xshash harakatlarni bajaring. To'g'rilangan barmoqlar soni o'rdaklarning soniga to'g'ri keladi (barmoqlar asta-sekin egiladi).

Beshta o'rdak oldinga suzishadi

Ularning onasi qirg'oqda kutmoqda,

Ammo faqat to'rtta o'rdak Qo'l bilan "bosh irg'adi" ("ona o'rdak")

Biz onamga qaytib keldik.

To'rt o'rdak oldinga suzmoqda...

Uch o'rdak suzmoqda...

Ikki o'rdak suzmoqda...

Mana, biri oldinga suzib yuribdi

Uning onasi qirg'oqda kutmoqda,

Va bir vaqtning o'zida beshta o'rdak

Biz onamga qaytib keldik.

Artikulyatsiya gimnastikasi.

Artikulyar gimnastika rasmlarni aylanada alohida oynalar bilan ko'rsatish orqali amalga oshiriladi. "Skapula", "tabassum", "belanchak", "qo'ziqorin", "o'tinchi" mashqlari bajariladi. Nutq terapevti mashqlar sifatini nazorat qiladi.

Chizish orqali barmoqlarning nozik motorli ko'nikmalarini shakllantirish.

To'satdan mayin "sehrli" ohang yangray boshlaydi.

Nutq terapevti: “Qanday go'zal musiqa! Bolalar, bu kuy sadolari ostida nimani tasavvur qilasizlar?

Bolalar: "Kapalaklar aylanyapti, bolalar raqsga tushmoqda, qor parchalari aylanmoqda" va hokazo.

Nutq terapevti: "Keling, qor parchalarini chizamiz."

(Bolalar stollarda o'tirib, rasm chizishadi. Nutq terapevti jimgina ketib, ertak malikasi qiyofasida qaytib keladi).

peri malikasi: "Salom bolalar! Men qayerda qoldim?

Bolalar: "Mehribonlik uyiga, nutq terapiyasi sessiyasi uchun."

peri malikasi: "Men Pinokkio va Malvina, Qorqiz va 7 mitti va boshqa ko'plab ertak qahramonlari yashaydigan go'zal va boy qirollikning ertak malikasiman. Ammo Botinkali mushuk sarguzasht izlashga, Qor-oq va mittilar sehrli shokolad qidirib ketishgach, men zerikdim va sayohatga ham chiqdim. Men juda yolg'izman."

Bolalar ertak malikasini mehribonlik uyida qolishga taklif qilishadi.

peri malikasi: "Sizga o'zimning sevimli o'yinimni "Orqaga ayt"ni o'rgatishimni xohlaysizmi? Iltimos, bu rasmlarga qarang." ( rasmlarni molbertga qo'yadi).

So'zlardagi "L" tovushini avtomatlashtirish. Antonimlarni tanlash.

O'yin "Buning aksini ayt".

Rasmlar dastgohda ko'rsatiladi:

- eski bobo,

- yupqa ipak sharf,

- kuchli sportchi (shtangani baland ko'tardi)

Qiz kuladi,

- Mehribon Ivan Tsarevich,

- shift.

Bolalar polga tasodifiy joylashtirilgan rasmlardan antonimlarni tanlaydilar.:

- yosh Inson,

- qalin trikotaj sharf,

- zaif sportchi,

Qiz yig'lab,

- yovuz Koschey,

- qavat.

Nutq terapevti "L" tovushining talaffuzini nazorat qiladi.

peri malikasi: "Uzoq qish oqshomlarida Puss in Boots va men "Suggestions" o'ynashni juda yaxshi ko'raman. Keling, siz bilan o'ynaymiz."

Bolalar: "Qanday ekan?"

peri malikasi: "Ushbu rasmlarga qarab qiziqarli va chiroyli jumlalar tuzing."

Gaplardagi “L” tovushini avtomatlashtirish. Rasmlar asosida gaplar tuzish.

Bolalar jumlalar tuzadilar:

Dadam qalin sharf kiydi.

Yigit buvisiga yo'l berdi.

Sportchi ko'p mashq qilmagan, shuning uchun qo'llari zaif.

Tanya hamyonini yo'qotib, yig'lab yubordi.

Yovuz Koschey Go'zal Elenani o'g'irladi.

Gnom kiradi.

mitti: "Salom bolalar! Oh, malika, siz o'zingizni shu erda topasiz. Men seni uzoq vaqtdan beri izlayapman. Ertak qahramonlari sizni sog'inishdi. Keling, shohligimizga qaytaylik."

peri malikasi: “Kuting, mitti, shoshmang, men bu yerda yigitlar bilan juda qiziqaman. Biz bilan qoling."

mitti: "Yaxshi, agar siz men bilan "Sehrli qal'alar" o'yinini o'ynasangiz, qolaman." Rozimisiz?"

Bolalar: "Biz rozimiz!"

Gnom sumkasidan derazali qal'alarning siluet tasvirlarini olib, molbertga qo'yadi.

Ovozni tahlil qilish ko'nikmalarini shakllantirish. So'zlardagi "L" tovushini avtomatlashtirish.

mitti: "Siz har bir rasmni "L" tovushi so'zning qaysi qismida joylashganiga qarab, to'g'ri qulfga joylashtirishingiz kerak.

Kichkina stolda Gnome tasodifiy rasmlarni joylashtiradi:

YOGʻONCHAN, ELK, KICHIK SUVPIZI, KURSU, ZULUK, QALDIRISH, ASASI, CHANGI.

mitti: “Yaqinda qish keladi. Biz, ertak gnomlari, qishki o'yin-kulgini yaxshi ko'ramiz. Siz uni yaxshi ko'rasizmi?

Gno M: "Biz nima qilayotganimizni aytmaymiz, buni ko'rsatganimiz ma'qul."

Jismoniy tarbiya daqiqa- "Qishki qiziqarli" psixo-gimnastika ( Musiqa ostida bolalar qor to'pini o'ynash, chang'i uchish yoki qordan odam yasash kabi ko'rinadi).

Ijodiy hikoya qilish: mos yozuvlar rasmlari asosida ertak ixtiro qilish. Matndagi “L” tovushini avtomatlashtirish.

peri malikasi: “Bolalar, men dunyodagi hamma narsadan ko'ra ertak tinglashni yaxshi ko'raman. Sizga ertak yoqadimi? Qanday hikoyachilarni bilasiz? Iltimos, yordam bering. Yaqinda o'rmon perisi menga tashrif buyurdi va menga g'ayrioddiy chizmalar berdi ( ko'rsatadi) va bu rasmlardan ertak yasash mumkinligini aytdi. Ammo birdan shovqin-suron ko'tarilib, kuchli shamol gurkiray boshladi. O'rmon qiroli zudlik bilan o'rmon perisini chaqirdi va u meni tark etishga majbur bo'ldi. Bolalar, bu rasmlar asosida ertak yaratishga yordam bera olasizmi? Bu qahramonni taniysizmi? ( kolobokning siluet tasvirini ko'rsatadi).

Bolalar: "Bu bulochka!"

peri malikasi: "Keling, bulochkaning sarguzashtlari haqida yangi hikoya bilan chiqaylik.

Bolalar rozi bo'lishadi.

Zanjirda 3 qismdan ertak tuzish. Malika molbertga 3 ta varaq qo'yadi. 1-chi gul ustida chelak hilpiragan asalari tasvirlangan. 3-bargda sariq kapalaklar bor. 3-varaqda ichi bo'sh daraxt ko'rsatilgan, undan sincap tashqariga qaraydi.

Bolalar shunga o'xshash narsalarni olishadi:

1-bola: "Ko l Obku bundan charchagan l u derazaga yotsa, u sakrab tushadi l derazadan va haydab keting l yo'l bo'ylab. U ko'radi - uchadi l behuda ari l a, a in l Uning ko‘kragida bir chelak asal bor. "Asalari l ka, ari l"Keling, menga asal bering", deb so'rang l co l tomoni Asalari l va menga sovg'a bering l va uchun l obka. Va u haydab ketdi l yo'ldan pastroqda."

2-chi bola: "Sotuvga chiqarmoq l xia ko l kliring tomoni va qarang l U yerda ikkita tebranish bor l bu kapalaklar. Co. l Men bu haqda o'ylayapman l: “Ular qanchalik engil va chiroyli! Men ucha olmasligim juda achinarli." Va haydab keting l xia ko l yon tomonda.

3-chi bola: "U tomon aylanmoqda l yon tomonda. Daraxtni ko'radi l oh, va dupdan l va u ko'rinadi l ka. Salom l xia ko l yonma-yon l kim so'raydi: "Bo'l l ball, nega dupdasiz l Oh, ichkariga kirdingizmi? Bo'l l ka javob beradi: "Men qish uchun qo'ziqorin va yong'oqlarni saqlayapman." Xayr l xia ko l yonma-yon l qani ketdik l davom etish. Bu erda ertak tugaydi, lekin kim tinglayapti? l- oy l"Do'stim!"

Hikoya davom etar ekan, ertak malikasi "L" tovushining to'g'ri talaffuzini nazorat qiladi, agar kerak bo'lsa, iborani boshlashga yordam beradi va umumiy jumlalarni qurishni rag'batlantiradi.

Dars xulosasi:

peri malikasi: "Bolalar, biz bugun nimani o'rgandik?"

Bolalar: "Biz til va barmoqlar bilan mashqlarni to'g'ri bajarishni o'rgandik." "Biz "L" tovushini so'z va jumlalarda to'g'ri talaffuz qilishni o'rgandik, "L" tovushining so'zdagi o'rnini topishni o'rgandik." "Biz rasmlardan ertak yozishni o'rgandik."

Bolalar faoliyatini baholash.

Ertak malikasi bolalarni tovushning to'g'ri talaffuzi uchun maqtaydi " L” so'zlari, jumlalari, bir-biriga yordam berganingiz uchun rahmat, o'yinlarda faol ishtirok etish.

Ertak qahramonlari xayrlashib ketishadi.

Yakuniy darsning xulosasi

tayyorgarlik maktab guruhida

"To'g'ri nutq mamlakatiga sayohat"

O'qituvchi - nutq terapevti Kuznetsova Margarita Grigorievna

MBDOU "Zvezdochka" bolalar bog'chasi

Maqsadlar:

Fonemik ongni, ovoz qobiliyatini yaxshilash,

bo‘g‘in, til tahlili;

Bo'g'inli o'qish ko'nikmalarini takomillashtirish;

Eng qiyin bo'lgan tovushlarning talaffuzini mustahkamlang

Chiroyli nutq qoidalarini takrorlang;

Bir qismni bir butundan ajratib olish va bir butunni hosil qilish qobiliyatini mashq qiling

Tegishli so'zlar haqida tushunchani mustahkamlash, mashq qilish

turdosh va bog‘lanmagan so‘zlarni aniqlash;

Barmoqlarning nozik mushaklarini va muvofiqlashtirishni rivojlantiring

tekislikda harakatlar va orientatsiya;

Fikrlash, kuzatish, diqqatni jamlashni rivojlantirish

diqqat;

Rus tiliga muhabbatni, ishlash qobiliyatini tarbiyalash

jamoa.

Uskunalar: Grammatika malikasidan xat; malika uyi; "gilam -

samolyot; "barglari bilan daraxtlar" deb yozilgan

tegishli so'zlar; mavzu rasmlari bilan "g'isht";

so'zning tovush naqshini tasvirlaydigan "qulflar"; kalitlari

mavzu rasmlari bilan qulflar; "bo'g'inli tırtıl";

quti; mukofotlar, sertifikatlar.

Tashkiliy vaqt.

Aziz yigitlar! Siz va men bir yil davomida halol mehnat qildik: tovushlarni chiroyli talaffuz qilishni, gaplarni to‘g‘ri tuzishni, qiziqarli hikoyalar tuzishni o‘rgandik, ko‘ramanki, siz maktabga borib, 4 va 5 da o‘qishga tayyorsiz. Bundan juda xursandman. Ammo rus tilining malikasi Grammatika ham bu haqda bilib oldi. Undan xat keldi -

taklifnoma. Unga quloq soling.

"Salom bolalar! Men sizni uzoq vaqt kuzatdim, muvaffaqiyatsizliklaringizni boshdan kechirdim, muvaffaqiyatlaringizdan quvondim. Siz juda tirishqoq yigitlarsiz va barkamol va chiroyli nutq mamlakatiga tashrif buyurishga loyiqsiz. Men sizni taklif qilaman, lekin u erdagi yo'l juda uzoq va qiyin. Axir, siz Sounding Caterpillar orqali o'tishingiz, Ringing daryosidan o'tishingiz, Letter Town-ga boradigan harf yo'li bo'ylab yurishingiz, Syllabic Caterpillar bilan uchrashishingiz, so'zlarni - treylerlarni to'plashingiz kerak. Va u erda mening uyim. Omad!"

Xo'sh, bolalar, sayohatga chiqishga rozimisiz? Unda aylanaga turamiz va bor kuchimizni, bilimimizni jamlaymiz.

Psixologik kayfiyat.

Bolalar she'rni ko'zlarini yumib, qo'llarini ushlab o'qiydilar.

Biz doimo tinchmiz!

Biz har doim chiroyli gapiramiz

Jasorat bilan va bemalol.

Biz aniq gapiramiz,

Chunki biz shoshilmayapmiz.

Biz pauza qilamiz

Biz perkussiya tovushini ta'kidlaymiz.

Keling, yo'lga chiqaylik! Nima davom etamiz?

Avtomobil, poezd, samolyot, velosipedda.

Bolalar, unutmangki, mamlakat sehrli va biz u erga boradigan transport ham sehrli va g'ayrioddiy bo'lishi kerak.

Bolalarning javoblari (sehrli chana, bulut, etiklar - yuruvchilar).

Bolalar, bugun biz samolyot gilamiga chiqamiz.

Nutq terapevti "samolyot gilamini" qo'yadi va bolalar o'tirishadi.

Qulay o'tiring, xavfsizlik kamarlaringizni bog'lang (bolalar qo'llarini tizzalariga mahkam bog'laydilar), ko'zingizni yuming, dam oling va biz uchayotganimizni tasavvur qiling.

Musiqa chalinmoqda.

Shunday qilib, biz yetib keldik, lekin faqat chiroyli nutq qoidalarini nomlay oladigan kishi ketishi mumkin.

Bolalar javoblari.

Tinch sur'atda gapiring.

Avval o'ylang, keyin gapiring.

Gapirayotganda suhbatdoshingizga qarang.

Har doim nafas olayotganda gapiring.

Har doim gap oxirida pauza qiling.

Suhbatdoshingizning gapini buzmang.

Har doim jumladagi so'zlarni birga ayting.

Nutq terapevti. Juda qoyil! Keling, boraylik.

Nutq gimnastikasi

(artikulyatsiya gimnastikasi, badiiy mashqlar)

Nutq terapevti. Shunday qilib, biz barkamol va chiroyli nutq mamlakati boshlanadigan joyga yetib keldik. Va bizning yo'limizda u eshitiladi. Bolalar, sizningcha, nima uchun u shunday nomlangan?

Bolalar. U erda turli xil tovushlar bor.

Nutq terapevti. Qanday tovushlar bor?

Bolalar. Turli xil narsalardan olingan tovushlar va biz gaplashadigan tovushlar.

Nutq terapevti. Agar Zvuchasha vakolatli va chiroyli nutq mamlakatida joylashgan bo'lsa, u erda faqat chiroyli va to'g'ri nutq tovushlari eshitiladi. Siz allaqachon barcha tovushlarni chiroyli talaffuz qilishni o'rgandingizmi? Keyin menga ko'rsat.

Jo'jalar - jo'jalar - jo'jalar - chok -

Uyalmang, kichkina til.

Qo'rqmang, dangasa bo'lmang,

Takrorlang, xato qilmang:

Qaerdadir itlar xirillashardi: r - r - r.

Choyxonada sigirlar xirillashdi: m-m-m.

Xonada pashshalar guvillashdi: w-w-w.

Ular mashinalar yonidan yugurishdi: tr-r-r.

Olis osmonda samolyot gumburladi: l - l - l.

Barcha simlar shamoldan hushtak chaldi: c - c - c.

Oshxona jo‘mragidan suv oqardi: k-k-k.

Poezdlar tunda bir-birlarini chaqirishdi: h-h-h.

Shamolda barglar shitirladi: sh - sh - sh.

Chivinlar esa qo‘shiq aytishda davom etdi: z-z-z.

Fidget to'pi va tun

Tinchlanishni istamaydi: bom - bum.

Qo'g'irchoqlar yotoqda yo'taladi -

Kunduzi biz muzqaymoq yedik: xa - kha.

Yaxshi, qamishlar ajoyib ishlaydi. Biz tovushlarni aniqladik,

lekin "qalin" nima?

Bolalar. Bular zich ekilgan daraxtlardir.

Nutq terapevti. Qanday daraxtlarni bilasiz? (Bolalar javob berishadi).

Tegishli so'zlar bilan ishlash.

Nutq terapevti. Oh, bolalar, qaranglar, men mo''jizani ko'raman - kichik so'zlardan o'sib chiqqan daraxtlar. Bu daraxt "suv" so'zidan o'sgan va bu "qo'l" so'zidan o'sgan.

Siz hech qachon bunday mo''jizaviy daraxtlarga duch kelganmisiz?

Bolalar. Ha, bu bog'liq so'zlar o'sadigan daraxtlar.

Nutq terapevti. O'zaro bog'liq so'zlar nima?

Bolalar. Bir-biriga bog'langan so'zlar umumiy ma'noga ega.

Nutq terapevti. Bolalar, qaranglar, bu daraxtlar kasal ko'rinadi. Ehtimol, ularda barglar paydo bo'lgan - ularga xos bo'lmagan so'zlar? Keling, ularga yordam beraylik. Ikki guruhga bo‘linib, qog‘oz parchalaridagi so‘zlarni o‘qing va mos kelmaydigan, ya’ni “qo‘l”, “suv” so‘zlariga aloqador bo‘lmagan so‘zlarni tezda toping.

Bolalar.

Suv - suv, suv, suv o'tlari , zavod, g'avvos;

Qo'lda - qo'lda ishlangan, yengsiz, igna ayol, yeng, Do'stim.

Nutq terapevti. Nega bu so'zlar bir-biriga bog'liq emas deb qaror qildingiz?

Bolalar. Ular boshqa ma'noga ega.

Nutq terapevti. Yaxshi, endi daraxtlar o'zlarini yaxshi his qilishadi. Va biz uchun harakat qilish vaqti keldi.

So'zdagi birinchi va oxirgi tovushni ajratib ko'rsatish.

Nutq terapevti. Oldimizda Ringing daryosi. Mana bir eslatma!

"Qo'ng'iroq daryosi sizni kutmoqda,

Ammo siz undan o'ta olmaysiz.

G'ishtlarni ko'prikka joylashtiring

Va menga tashrif buyurishga shoshiling.

Grammatika malikasi"

Bolalar, har bir g'ishtni olib, yaxshi ko'prik qilish uchun ularni qanday qilib birlashtira olishingizni o'ylab ko'ring?

Siz g'ishtlarni to'plashingiz kerak, shunda g'ishtlarga chizilgan rasmlarning nomlaridagi oxirgi tovush keyingi g'ishtda birinchi bo'ladi - rasm.

(Bolalar ko'prikni katlaydilar va uning bo'ylab yurishadi).

Ehtiyot bo'ling, daryoga tushmang.

Ovozni tahlil qilish ko'nikmalarini mustahkamlash.

Nutq terapevti.

Siz topishmoqlarni hal qildingiz

Ular juda tez yugurishdi.

Ammo oldinga qarang

Juda kuchli qulflar!

Bolalar, nima qilishimiz kerak, shaharga qanday kiramiz, qulflarni qanday ochishimiz mumkin? Bu erda yana bir eslatma bor: "Qal'aning kalitini oling, tezda shaharga kiring!"

Qulflarda so'zlarning tovush namunasi, tugmachalarda esa rasmlar mavjud. Siz so'zning tovush naqshiga muvofiq kalitni tanlashingiz kerak.

Har bir juft kalitni olib, kalitga chizilgan so'zning ovozli diagrammasini tuzishi kerak va biz qaysi kalit qaysi qulf uchun ekanligini bilib olamiz.

(ko'knori, oy, g'oz, qo'llar).

Bolalar. Bizning kalitimiz birinchi qulfdan, chunki kalitda "ko'knori" tasviri bor - uchta tovush (qattiq undosh M, unli A, qattiq undosh K) va boshqalar.

Nutq terapevti. Juda qoyil. Mana Bukvenny shahri.

Dastlabki tovush tahlili bilan so'zlarni o'qish.

Nutq terapevti.

Va endi bizni tırtıl kutib oladi.

Men oddiy tırtıl emasman,

Tırtıl bo'g'inli.

Bo'g'inlar mumkin

so'zlarga aylanadi

Agar ular bilan

Qanday muomala qilishni biling.

Men ularni oldinga qo'yib yuboraman

Kim mendan so'z topadi

(bo'g'inlar qog'oz doiralarida bosiladi).

Bolalar, Syllable Caterpillar-da bosilgan har bir bo'g'inni oling va so'z yasash uchun juftingizni toping.

Bolalar juftlikda qo'llarini ko'tarish orqali juftlikni tanlaydilar, bu vazifaning bajarilishini bildiradi.

O'qish va gaplarni tahlil qilish ko'nikmalarini rivojlantirish.

Nutq terapevti.

Xatga - xatga,

Aytgancha - so'z,

Ona tili tug'ildi.

Bolalar, siz so'zlarni osongina tuzdingiz, lekin berilgan so'zlardan to'g'ri gap tuza olasizmi?

"Qiziqarli ABC" o'yini. Siz jumlani olishingiz uchun so'zlar bilan treyler qilishingiz kerak.

Ko'zlar uchun gimnastika.

Nutq terapevti. Bolalar, biz Qirolicha Grammatik qasrga yetib keldik, lekin uy yopiqga o'xshaydi va eshik oldida yozuv bor.

"Men sendan kechirim so'rayman,

Nega meni topmading?

Ko'p narsa qilish kerak, lekin juda baxtli

Nega bu yerdasan, lekin mukofot mana!”

"Agar siz rebusni hal qilsangiz, u erda nima borligini bilib olasiz" degan yozuv bilan quti olib kelinadi.

Bolalar taxmin qilishadi va nutq terapevti qutidan xat va kichik kitoblarni chiqaradi.

Ham qizlar, ham o'g'il bolalar

Ular kitobdan hamma narsani o'rganishlari mumkin.

Va bunday sovg'a, bolalar,

dunyodagi hamma narsadan qiziqroq!

Bizning sayohatimiz endi tugadi. Bu kitoblar sizning mehnatsevarligingiz, mehnatsevarligingiz va do'stlashish qobiliyatingiz uchun sovg'adir!

Albina Xasanova
"Ovozlar". Ikkinchi darajali nutq terapiyasi guruhida tovush talaffuzi bo'yicha yakuniy darsning qisqacha mazmuni

Maqsadlar sinflar:

Tuzatuvchi:

Diskriminatsiya ko'nikmalarini mustahkamlash tovushlar ob'ektlar va nutq tovushlar.

Birinchisini ta'kidlashni mashq qiling tovush tahlilida bir qator boshqa tovushlardan olingan tovush.

Joyni aniqlashga o'rgating ovoz so'zlarda va so'zlarni bo'g'inlarga bo'lish.

Jadval yordamida tilni burishlarni o'rganish.

Rivojlanish:

Fonemik ongni va eshitish e'tiborini rivojlantirish.

Nutqni nafas olishni rivojlantirish.

Vizual xotirani, vizual-og'zaki fikrlashni, fonematik idrokni o'rgatish.

Umumiy va nozik vosita ko'nikmalarini rivojlantirish.

Tarbiyaviy:

Faol ishlash istagini rivojlantiring sinf,

Bir-biringiz bilan yaxshi munosabatlar.

Uskunalar:

Ovozli rasmlar

Ovoz papkalari

Toshlar

Shablonlar

Ko'zgular

Joylashuv kartalari bir so'zda ovoz

Tilni buraydigan stol

Darsning borishi

I Tashkiliy vaqt

Nafas olish mashqlari:

Buruningiz bilan nafas oling va og'zingiz bilan nafas oling,

Ovoz biz f-f-f, endi kuylaylik

Bizning kemamizni suzib yuring.

Yaxshi, biz kemalarni uzoq safarga jo'natdik.

Bolalar, bilasizmi, falokat yuz berdi, bizning oltin baliqimizni Koschey sehrlab qo'ygan va faqat uning barcha istaklarini bajargan kishi uni o'chirib tashlashi mumkin. Har bir to'g'ri bajarilgan vazifa uchun siz qobiq olishingiz mumkin. Bolalar, balki baliqqa nimadir yordam berarmiz? Keyin o'zimizni tetiklashimiz kerak, artikulyar gimnastika bilan shug'ullanamiz.

II Asosiy qism

Artikulyatsiya gimnastikasi:

"Tabassum" Lablarimiz tabassum qildi

Ular to'g'ridan-to'g'ri mening qulog'imga borishdi.

Siz harakat qiling "E-va-va" Ayt,

Menga devoringizni ko'rsating.

"Blinchi" Ertalab turamiz,

Biz mazali krep pishiramiz.

Qovurilgan idish bo'ylab bir damlama

Xamir yoyadi...

Qarang, u qanchalik chiroyli

Bu krep bo'lib chiqadi.

"Mazali murabbo" Har yakshanba

Biz siz bilan murabbo yeymiz.

Yuqori labda murabbo

Biz uni surtamiz va keyin

Bir vaqtning o'zida keng til bilan

Biz murabboni yalaymiz.

"Kubok" Do'stlaringiz bilan choy ichasizmi?

Siz yangi kubokdansiz.

Bu kubokni ko'rsating

Hozir sinab ko'ring!

Shunday qilib, biz artikulyar gimnastikani o'tkazdik.

Birinchi vazifa "Tasavvur qiling ovoz» - bu nimaga o'xshaydi? (quloq bilan o'ynash).

Bolg'a taqillatadi, eshik g'ijirlaydi, telefon jiringlaydi, suv tomchilaydi, sochlarini fen mashinasi ishlaydi.

Juda qoyil! Siz hamma narsani taxmin qildingiz ob'ektlarning tovushlari! Mana birinchi qobiq.

Ikkinchi vazifa "Avval o'ylab ko'ring bir so'zda ovoz» - yordamida ovoz qaysi biri ekanligini aniqlash uchun kichik erkaklar ovoz va unga tavsif bering.

Uy - tovush [D] - undosh, jarangdor, qattiq.

Salyangoz - tovush [U] - unli, jarangdor.

Pinokkio - tovush [B] – undosh, jarangdor, qattiq.

Yaxshi, biz 3-xarakterni berdik tovushlar, va agar siz ularni birgalikda talaffuz qilsangiz, qanday so'z olasiz? OAK. Eman nima? To'g'ri, yaxshi, mana yana bir qobiq.

Fizminutka

Keling, iloji boricha ko'p marta qarsak chalaylik

Bizda nechta yulduz bor?

Keling, ko'p marta o'tiraylik

bizda qancha tomchi bor?

Biz nechta qulfni ko'ramiz?

Biz juda ko'p sakrashlarni qilamiz.

Bizda nechta qiz bor?

Biz juda ko'p egilish qilamiz.

Bizda nechta o'g'il bor?

Biz hozir judayam oyoq osti qilyapmiz.

Mana yana bir qobiq.

Uchinchi vazifa "Joyni belgilang so'zlarda [I] tovushi» - mana oltin olmalar, ularda so'zlar shifrlangan. Nima bu?

Igna so'zning boshida joylashgan.

Salyangoz so'zning o'rtasida joylashgan.

Sabzavotlar so'zning oxirida.

Shunday qilib, biz joy haqida qaror qildik so'zlarda [I] tovushi. Qobiqni ushlab turing.

Ko'zlar uchun gimnastika. (taqdimotga qarang)

To'rtinchi vazifa “Miqdorni aniqlang so'zlardagi bo'g'inlar, toshlar yordamida"

Har bir stolda kichik sumka bor, har bir kichik sumkada toshlar va rasmlar bor.

Miqdori aniqlandi bo'g'inlar Sizning so'zingizda yana bitta qobiq bor, hurray!

Beshinchi vazifa "Qum".

Biz qo'llarimizga qum yig'amiz,

Biz barmoqlarimizni mahkam siqamiz,

Qum tushmasligi uchun,

Shunday qilib, u bizning qo'limizda qoladi.

(mushtlarini mahkam qisib)

Biz barmoqlarimizni ochamiz,

Qumni to'kib tashlang.

(barmoqlaringizni sekin oching)

Ular qo'llaridagi qumni silkitdilar.

(qo'l silkitib)

Qo'llarim charchagan. Oh!

(bo'shashgan qo'llarni stolga qo'ying)

Oltinchi vazifa "shakllar"- trafaretni qo'shing va siz raqamga ega bo'lasiz.

Biz qum figuralarini yasadik. Qobiqni ushlang.

Ettinchi vazifa "Tilni aylantiruvchiga ayt"- stoldan o'qish, yodlash.

Oriq, zaif koschei sabzavot qutisini sudrab ketmoqda.

Biz so'ramasdan sehrli afsun qilishimiz kerak va baliqlarimiz sehrlangan bo'ladi.

Mana, oxirgi qobiq, biz Koshchei-ning barcha vazifalarini bajara oldik va endi qobiqlarni kattaligidan eng kichigigacha tartibga solishga harakat qiling, qarang, "YaXShI" deb yozilgan! Oltin baliq yana o'z holatiga suzishi mumkin, shoshiling! Va siz uni ozod qila olganingiz uchun u tez orada sizning xohishingizni amalga oshiradi, shunchaki unga teginishingiz, ko'zingizni yumishingiz va orzu qilgan narsangizga tilak qilishingiz kerak!

Integratsiyalashgan shaxsning qisqacha mazmuni

ovozli talaffuz bo'yicha nutq terapiyasi darsi.

Mavzu : Ovozni avtomatlashtirish [P].

Maqsad: bo'g'inlar, so'zlar, jumlalarda [P] tovushini avtomatlashtirish.

1. Tarbiyaviy:

Bolaning tovush haqidagi fikrlarini aniqlang [P].

2. Tuzatish va rivojlantirish:

Artikulyar apparatlarning harakatchanligini rivojlantirish;

Tovushning artikulyatsiya tuzilishi haqidagi fikrlarni aniqlang [P];

Ovoz uchun fonemik eshitishni rivojlantirish [P];

Eshitish idrokini to'g'rilash va rivojlantirish;

To'g'ri nutq nafas olish;

Bo'g'inlarda, so'zlarda, jumlalarda, matnda [P] tovushini avtomatlashtirish;

Ilovalar bilan ishlashda nozik va qo'pol motorli ko'nikmalarni, nutqni harakat bilan muvofiqlashtirish qobiliyatini rivojlantirish;

Diqqat, xotira, mantiqiy fikrlashni rivojlantirish;

Shaxsiy fazilatlarni, hissiy va irodali sohani to'g'rilash va rivojlantirish.

3. Tarbiyaviy:

Sinfda ijobiy motivatsiya yaratish;

Nutqda o'zini tuta bilish va shug'ullanish istagini rivojlantiring;

Ishda aniqlikni tarbiyalash.

Uskunalar: katta oyna, harf, artikulyatsiya mashqlari rasmlari, tovushni belgilash belgilari (ko'k va qizil kvadrat), paxta to'pi, qog'oz varag'i, elim, qog'ozdan kesilgan hayvonlarning figuralari.

Darsning borishi.

Dars bosqichlari

Vaqt

Nutq terapevtining faoliyati

Bola faoliyati

Org. moment

Tararam, tararam,
Kim bizga tashrif buyurishga shoshilmoqda?
Bu bola yog'ochdan yasalgan,
Alifbo u bilan edi!
Tushdan keyin maktabga tayyorlanardim.
Bu kim?
- To'g'ri! Mana bizning mehmonimiz - Buratino, lekin u juda xafa. Uning do'stlari yaxshi gapira oladi va tovushlarni aniq talaffuz qiladi.

Ammo Pinokkio hali [R] tovushini talaffuz qilishni o'rganmagan.

Mehmonimizga yordam bera olasizmi? Axir, siz allaqachon bu tovushni to'g'ri talaffuz qilishni o'rgandingiz. Va buning uchun siz juda ko'p harakat qildingiz va uzoq vaqt mashq qildingiz.

Ular topishmoqni taxmin qilishadi.

Dars mavzusi xabari

Va bugungi darsimizning mavzusi - audio avtomatlashtirish [R] jurnallari, so'zlar va jumlalar.

Ovoz artikulyatsiyasini tahlil qilish

Bolalar, bizning [R] tovushimiz chiroyli va to'g'ri chiqishi uchun keling, "lablar va til uchun qiziqarli artikulyar isinish" ni bajaramiz.
Sirk ko'chada yuribdi
Hamma og'zini ochib turibdi!
^ Dudaklaringizni aylantiring va hayratning eng yuqori darajasini etkazing.
Sirk ijrosi
Bu bizni xursand qiladi!
Uzoq vaqt davomida lablaringizni tabassumga cho'zing.
Ayiq arqonda yuradi!
U mukofot sifatida asal oladi.
^ Yuqori labingizni tilingizning keng uchi bilan yalang.
Muvaffaqiyatli nayrangni amalga oshirib,
Kurka quvonch bilan qo'shiq aytadi.
Tilning keng uchi bilan yuqori lab bo'ylab tez harakatlar qiling.
Oldi va orqasi.
Tovuqlar belanchakda o'tirishdi,
Ular gumbaz ostida uchib ketishdi:
Yuqoriga va pastga... Yuqoriga va pastga.
Qattiq ushlang, tovuq!
^ Tilning uchini ritmik tarzda tushuning va tushiring.
Ikki akrobat maymun
Ular mohirlik bilan ot minadilar.
Tilingizni bosing
Pulemyot bilan bolalarda
Leopard asalni otadi!
^ Rasmga tushirishni taqlid qiling: "Trrrrr."
Masxaraboz quyon hammani kuldiradi:
Qo'ng'iroq jiringlaydi
Ayting: “Dzzzzzin…”
-Juda qoyil!

Ovoz xususiyatlari

Ayting-chi, TIGER qanday qichqiradi? Keling, kichkina yo'lbars bolasi kabi baqiraylik - jimgina (rrrr), endi kattalar yo'lbars kabi - baland ovozda. (rrrr)
- Keling, (r) tovushini qanday talaffuz qilishimizni eslaylik? Tovushni talaffuz qilishda tilning holati haqida gapiring. (tilning uchi yuqori tishlarning orqasidagi tuberkulyarlarga tegadi, tilning lateral qirralari yuqori molarlarga bosiladi, tilning o'rtasidan kuchli havo oqadi va tilning uchi titraydi). Til qanday? (qoshiqda). (qo'l bilan ko'rsatish)
- Ovoz (r) nima? (undosh)
- Nega? (tilning uchi unga aralashadi, shuning uchun to'siq hosil bo'ladi.
- U haqida yana nima deyishimiz mumkin? (bu baland va qattiq).

Ovozni xarakterlang.

Ovozni izolyatsiya qilingan shaklda himoya qilish

Va endi biz kichkina yo'lbars bolalarimiz va baland ovozda o'sayotganimizni tasavvur qilamiz

R-r-r-r-r-r-r

Ovozni alohida talaffuz qiling.

Harflar va tovushlar o'rtasidagi munosabat

Keling, harflar tovushlardan qanday farq qilishini eslaylik?

biz harflarni ko'ramiz, yozamiz, o'qiymiz

biz gapiradigan va eshitadigan tovushlar

Keling, (P) harfini havoda barmog'imiz bilan yozamiz (Bolaga orqa o'giraman va havoga (P) harfini yozaman. P harfi qanday ko'rinishga ega?

Ular tovushning harfdan qanday farq qilishini tushuntiradilar.

Fonemik eshitishni rivojlantirish

Keling, "Qarsaklar, esnama" o'yinini o'ynaymiz, men sizni turli harflar bilan chaqiraman va sizning vazifangiz [P] tovushini eshitganingizda qarsak chalishdir, tayyormisiz?

A, o, r, v, k, y, r, w, t, r, c, m, f, i, r, r.b, yu, v, r. Siz qanday ajoyib odamsiz.

Ular [R] tovushiga "Qarsaklar, esnama" o'yinini o'ynaydilar.

Bo'g'inlardagi tovushlarni tuzatish

Siz yaxshi ishlayapsiz va bizda yangi o'yin bor, "Mendan keyin takrorlang", biz bo'g'inlarni takrorlaymiz:

Ra-ro-ru-ry-ri-re-rya-ryu

Ovozlar nutq terapevti tomonidan aytiladi.

So'zlardagi tovushlarni birlashtirish.

Bolalar, men sizga rasmlarni ko'rsataman va sizning vazifangiz unda tasvirlangan kimni nomlash va ovozni ta'kidlashdir [P] (yo'lbars, gippopotamus, gepard, silovsin, tulki, jirafa, karkidon, tipratikan, quyon, bo'ri).

Ular hayvonlarning rasmlariga qarashadi, ularga nom berishadi va tovush chiqaradilar.

Gapdagi tovushni tuzatish

Bolalar, endi bizning vazifamiz jumlalarni yozib, har bir tovushni tahlil qilish, siz va men qila olamiz.

Qarg'a qarg'alarni boqdi.

Taklifni tahlil qiling.

Matnga tovush qo'shish

Bolalar, ayiq bolalari va ular qanday cho'milishlari haqida qiziqarli matnni tinglang.

AYIQ BALALARINI CHUMILADI

Bizning tanish ovchimiz o'rmon daryosi qirg'og'i bo'ylab ketayotgan edi va birdan shoxlarning qattiq yorilishi eshitildi. U qo'rqib ketdi va daraxtga chiqdi.

Katta qo'ng'ir ayiq va ikkita ayiq bolasi chakalakzordan qirg'oqqa chiqdi. Ayiq bitta ayiq bolasini ushlab oldi

tishlaringiz bilan yoqasidan ushlab, daryoga botiraylik. Kichkina ayiq qichqirdi va g'ulg'ula qildi, lekin onasi uni yaxshilab qo'yib yubormadi.

suvda yuviladi.

So'zlarda qaysi tovushni ta'kidladim?

Matnni tinglang, tovushni ta'kidlang.

Uy vazifasi.

- Bizning darsimiz o'z nihoyasiga yetdi va uy vazifasi tillarni eslab qolish bo'ladi.

Jakda panjara ustida o'tirdi,

Ruk u bilan suhbatni boshladi.

Qirq qirq no‘xat o‘g‘irlagan.

Qarg'a kichkina qarg'ani sog'inib qoldi.

Uy vazifasini tinglang.

Bolalar faoliyatini baholash.

Bugun yaxshi o‘qidingiz va faol ishladingiz. Juda qoyil!!!

QO‘NG‘IROQ

Bu xabarni sizdan oldin o'qiganlar bor.
Yangi maqolalarni olish uchun obuna bo'ling.
Elektron pochta
Ism
Familiya
Qo'ng'iroqni qanday o'qishni xohlaysiz?
Spam yo'q